شناخت انواع تیپ های شخصیت سمی

انواع آدم های سمی

جورج، اورلی (2019)، با مقدمه ساده ­ای بیان می نماید «دو نوع مردم وجود دارند، کسانی که کمک می کنند و کسانی که کم می کنند. شما باید بیاموزید که بهترین راه برای ساختن حرفه و زندگی خود از طریق دستاوردهای خودتان است، نه حمله به دستاوردهای دیگران. مردم همیشه به یاد خواهند داشت که شما چه نوع فردی هستید و بر این اساس به شما اعتماد یا بی اعتمادی خواهند کرد. به ندرت کلماتی را شنیده ام که درست تر یا عاقلانه تر باشد. افرادی که فقط انتقاد برای ارائه دارند به زودی فراموش می شوند – کسانی که به شیوه ای سازنده کمک می کنند بخشی از تاریخ می شوند. این توصیه نه تنها در مورد نحوه رفتار ما اعمال می شود، بلکه پیامدهای مهمی برای نحوه انتخاب دوستانمان و کسانی که انتخاب و اعتماد داریم نیز دارد. در برنامه ریزی مسیر زندگی خود را با کسانی احاطه کنید که در حضور مهربان و پشتیبان هستند و قلب خوبی دارند. مهمتر از همه، از افرادی با شخصیت سمی دوری کنید. بر اساس کار انسان شناس بزرگ دکتر تئودور میلون، ما می توانیم بینشی در مورد اینکه آن افراد چه کسانی هستند به دست آوریم.

دوستان خود را با دقت انتخاب کنید

به گفته سیسرو، فیلسوف، «دوستی با تقسیم کردن و به اشتراک گذاشتن آن، رفاه را بیشتر و ناملایمات را کاهش می دهد. تحقیقات به طور مداوم نشان داده است که حمایت دیگران بهترین عامل پیش بینی کننده تاب آوری انسان است. اما دوستان خود را با دقت انتخاب کنید. همانطور که ماکس ارمن[2] 1927 اشاره کرد، “احتیاط کنید… زیرا دنیا پر از حیله است.” خیانت دردی است که یک عمر طول می کشد. کسانی که به دیگران خیانت می کنند به شما خیانت می کنند. بنابراین، انتخابگر دوستانتان باشید.

سازگاری رفتار می تواند سرنخی در انتخاب دوستان قابل اعتماد باشد. من به عنوان یک روانشناس، در زمینه ارزیابی تشخیصی افراد و رفتار آنها آموزش دیده ام. این اغلب به این معنی است که من باید صداقت و قابل اعتماد بودن یک فرد را به عنوان بخشی از یک درخواست شغلی یا مجوز امنیتی ارزیابی کنم. من هزاران ساعت را صرف بهبود مهارت هایم کرده ام، اما قوی ترین ابزاری که تا به حال یاد گرفتم در یک مکالمه 5 دقیقه ای به من آموخته شد.

اجازه دهید دو سوال مفیدی را که برای ارزیابی اعمال شخص دیگری یاد گرفته ام با شما در میان بگذارم. اگر کسی کاری را انجام می‌دهد که بسیار مشکوک است، به نظر نامناسب می‌آید، یا صرفاً اشتباه است، به جای اینکه فوراً بهانه‌ای برای او بیاورید و آن عمل را رد کنید، به سادگی از خود این سؤالات را بپرسید:

“آیا آنها قبلا این کار را انجام داده اند؟” پاسخ به این سوال به شما کمک می کند تا یک اشتباه صادقانه را از یک الگوی رفتاری پایدار تشخیص دهید. هرکسی اشتباه می کند. اشتباه کاری است که انجام دادند. تکرار چندین بار یک رفتار دیگر یک “اشتباه” نیست، ممکن است این رفتار آنها باشد.

سپس بپرسید: “چه نوع فردی چنین رفتار می کند؟” به عبارت دیگر: “چه نوع آدمی همان کاری را که آن شخص انجام داد انجام می دهد؟” پاسخ به این سوال به این موضوع اصلی می رسد که آیا این نوع فردی است که شما به عنوان دوست، آشنا، شریک تجاری یا حتی به عنوان یک همسر می خواهید؟من پیشنهاد می کنم که پاسخ به این سؤالات می تواند به شما چیزهای زیادی در مورد اینکه آیا این شخص به طور بالقوه یک شخصیت سمی است یا واقعاً شایسته دوستی شما است، به شما بگوید.

هشدار: از افراد سمی دوری کنید!  

همانطور که محیط زیست سموم خود را دارد، انسان نیز شامل افرادی می شود که به طور مداوم کارهای سمی انجام می دهند. شناخت و دوری از افراد با شخصیت سمی یک مهارت ضروری برای یادگیری هرچه زودتر در زندگی است.

افراد شخصیت سمی می توانند ناراحتی و رنج شخصی را گسترش دهند. آنها در نهایت چیزهایی را که با آنها در تماس هستند از جمله افراد دیگر، مشاغل،  ازدواج ها و به ویژه کودکان را مسموم می کنند. این افراد اغلب از بینش، پشیمانی یا تغییرات مثبت پایدار بدور هستند. من در مورد افرادی با شخصیت جنایتکار صحبت نمی کنم، بلکه افرادی هستند که هر روز با ما زندگی و کار می کنند. حداقل چهار نوع اساسی از افراد با شخصیت سمی وجود دارد: فرد خودشیفته-پرخاشگر، “فرهنگ”، فرد منفی شکایت کننده، و فرد اغوا کننده و بیش از حد نمایشی. بیایید نگاهی دقیق‌تر بیندازیم و ببینیم آیا می‌توانید هر یک از این افراد را در زندگی روزمره خود بشناسیم.

تیپ­ های شخصیت سمی 

فرد خودشیفته-پرخاشگر

افراد پرخاشگر و خودخواه تمایل به ماجراجویی و ریسک پذیری دارند. آنها به طور سطحی جذاب، جذاب و هیجان انگیز هستند. آنها که تمایل به تملک، توهین کلامی و حتی گاهی اوقات بدرفتاری فیزیکی دارند، تمایل به کنترل و ترساندن افراد دیگر دارند. آنها به دنبال دوستان و شرکای جنس مخالف می گردند که تمایل به نیاز دارند و به آنها نگاه می کنند. آنها تمایل دارند خود را قاطعانه نه تهاجمی. ببینند،  آنها یک احساس حق دارند که منجر به خودخواهی قابل توجهی می شود. در نتیجه، خودخواهی مستحق آن‌ها به غصب حقوق دیگران نیز تسری پیدا می‌کند که گویی این امتیاز خدادادی آنهاست. قواعد، و گاه حتی قوانین، تنها در صورتی قابل قبول هستند که آنها را از انجام کاری که می خواهند انجام ندهند، بازدارند. در غیر این صورت، چنین قواعد و قوانینی برای آنها قابل اجرا نیست. افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند اغلب مورد هدف قرار می گیرند و گاهی اوقات حتی جذب این نوع افراد می شوند زیرا آنها را محافظ می بینند. محافظت به زودی از بین می رود و آزار کلامی و فیزیکی اغلب به دنبال آن می آید.

شخصیت سمی به ظاهر دوست

شخصی است که به نظر می رسد دوست است، اما نیست. آنها اغلب مانند یک دوست رفتار می کنند، به خصوص زمانی که شما در مواقع نیاز هستید. اما مراقب باشید. تمایل آنها به کمک بر اساس نوع دوستی یا نگرانی واقعی برای دیگران نیست، بلکه آنها احساس ارزشمندی و غالباً برتری را از کمک به دیگرانی که وضعیت بدتری دارند، می گیرند. وقتی شادی و موفقیت را تجربه می‌کنید، اشخاص به ظاهر دوست خودشان را نشان می‌دهند. در این صورت، اشخاص به ظاهر دوست وقتی با شادی و موفقیت دیگران روبرو می شوند، اغلب حسود، منفعل-پرخاشگر و تحمل ناپذیر می شوند. حتی ممکن است سعی کنند شادی شما را خراب کنند یا به سادگی خودشان فاصله می گیرند. به نظر می رسد در واقعیت، دشمنان ناامن هستند و با نزدیک شدن خود با افرادی که وضعیت بدتری دارند، عزت نفس خود را افزایش می دهند.

فرد منفی گرا – شاکی

 شخصیت سمی منفی/ شاکی هرگز واقعاً خوشحال به نظر نمی رسد. هیچ چیز برای آنها به اندازه کافی خوب نیست (این قسمت منفی است) و آنها بیشتر از آن مایلند که در مورد شکایت داشتن  به شما اطلاع دهند .آنها بطور سطحی خوشایند به نظر می رسند، اما هرچه بیشتر آنها را بشناسید، رفتار آنها نامنظم تر می شود و اغلب با یک کیفیت لجاجت آمیز یا دستکاری آمیخته می شود. آنها با  استفاده از رفتار منفعل-پرخاشگرانه به عنوان وسیله ای برای ناراضی کردن دیگران به همان اندازه که خودشان ناراضی هستند، اوضاع را به دست می گیرند.

رفتار پرخاشگرانه منفعلانه

رفتار پرخاشگرانه منفعلانه، پرخاشگری است که برای جلوگیری از تلافی پنهان می شود. به عنوان مثال، شخصی ممکن است بگوید، “آه، من لباس جدید شما را خیلی دوست دارم. این سبک 5 تا 10 سال پیش محبوب بود، اینطور نیست؟ حتی اگر فرد منفی با بیان اینکه لباس جدیدش به روز نیست به کسی توهین نماید، اگر به چالش کشیده شود، همیشه می‌تواند بگوید: «اما، من گفتم که آن را خیلی دوست داشتم.

فرد اغوا کننده، بیش از حد دراماتیک

فرد اغوا کننده و بیش از حد نمایشی می تواند سرگرم کننده باشد. اغلب در زندگی مهمانی، آنها معمولا از نظر فیزیکی جذاب و هیجان انگیز هستند. آنها کارهایی را برای جلب توجه انجام می دهند، که ممکن است شامل معاشقه جنسی، اعمال اغوا کننده و لباس پوشیدن باشد. آنها اغلب ریسک پذیر هستند.

متأسفانه بسیاری از این افراد به طور دردناکی ناامن هستند و این الگوی رفتاری در واقع راهی برای جبران ناامنی آنهاست. این افراد معمولاً کاملاً سطحی هستند. آنها خود و دیگران را با معیارهای بیرونی قضاوت می کنند، مانند آنچه که دارند، چگونه به نظر می رسند و چه کسانی را می شناسند. متأسفانه، بحران کلاسیک میانسالی اجتناب ناپذیر است. میل به توجه، تا زمانی که افراد اطراف خود را مصرف نکرده و دور نیانداخته باشند.به عنوان یک درمان برای ناامنی، وسواسی و خود ویرانگر می شود.

  • دوستی مبتنی بر اعتماد متقابل است.
  • دوستی مبتنی بر وفاداری است. وعده ها تاریخ انقضا ندارند!
  • دوستی مبتنی بر مهربانی است. مردم اغلب بر اساس رفتاری که با دیگران دارند مورد قضاوت قرار می گیرند، زیرا همانطور که فرد با دیگران رفتار می کند، آنها نیز با شما رفتار خواهند کرد. 4
  • دوستی مبتنی بر وفاداری است. مردم در نهایت هر آنچه در مورد آنها گفته شود خواهند شنید. دوستان چیزهای محبت آمیزی می گویند و به خصوص در غیاب طرف مقابل تعریف می کنند. یکی از مهم‌ترین راه‌های نشان دادن صداقت، وفاداری به کسانی است که حضور ندارند. با انجام این کار، اعتماد افرادی که در آن حضور دارند را ایجاد می کنیم.  
  • دوستی بر اساس احترام به دیگران است. یکی از بزرگ‌ترین هدایایی که می‌توان به دیگران داد این است که به او احترام بگذاریم و به او کمک کنیم احساس مهم بودن کند.
  • مهمتر از همه، دوستی بر این است که در مواقع لزوم کمک کننده باشد. بنابراین، دوستی به معنای کمک به دیگران در مواقع ضروری و انتظار هیچ چیز در مقابل است. دوستی یعنی دادن چیزی که سخت است اما بدون رنجش و پشیمانی انجامش داد.

بنابراین تا به حال، شما متوجه شده اید که دوستان بسیار کمی دارید و آشنایان زیادی دارید. این بسیار رایج است. آنچه که مهمتر است اجتناب از مسمومیت بین فردی است. وقتی بعداً در نظر گرفتید که چه کسی را به عنوان یک دوست در آغوش بگیرید، این اصول را در نظر داشته باشید.

برای مشاهده مقاله های قبلی پیرامون روانشناسی می توانید از لینک زیر اقدام کنید :

 تکنیک های افزایش انعطاف پذیری شناختی در محیط کار

نویسنده : دکتر فاطمه امام قلی وند


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *